Skip to content

OTO EKSPERTİZ CİHAZLARI

Oto Ekspertiz hattı

Cihazlarımız TS13805  ekspertiz standardında istenen ve ayrıca Avrupa birliği STANDARD teknik özelliklerine sahiptir.

Dolayısıyla TSE nin bir ürün veya kalibrasyon standardı yayınlaması halinde firmamız cihazları şimdiden o standartlara hazır olacağı için ek masraf yapmanıza veya cihaz değiştirmenize gerek olmayacaktır.

Bugün için TSE ye müracaat eden ve en çok TSE belgesi alan cihazlar firmamıza aittir.

Sizlerde ileride zorda kalmamak veya ek para harcamamak için, cihazlarının arkasında duracak ve şimdiden Avrupa standartlarında cihaz satan firmalarla çalışmanızı tavsiye ederiz.

Eğer Oto Ekspertiz cihazları almak istiyorsunuz, doğru adrestesiniz. Şu ana kadar 650 den fazla  oto ekspertiz istasyonu ve 350 den fazla Özel Araç Muayene istasyonu kurduk. Müşteri listemizi yukarıdaki menüde REFERANSLAR linkine tıklayarak görebilirsiniz.

Kurulduğumuz günden beri 36 yılı aşkın süredir sadece otomobil servis cihazları satış ve servis hizmeti vermekteyiz ve 13 adet elamanımız ile Türkiye’nin her yerine en hızlı servis veren firma olduğumuzu iddia ediyoruz. Bu iddiamızı referans listesindeki müşterilerimize sorarak doğrulayabilirsiniz. Referanslarımız

Oto Ekspetiz paketi içerisindeki cihazlar : Dinamometre(Motor Test), Fren test cihazı, Amortisör (suspansiyon) test cihazı, Yana kayma cihazı, Boya kaporta ölçüm cihazı, Elektronik arıza tespit cihazı.

İlave olarak aracın altını kontrol için lift veya kanal gerekmektedir. 

Dinamometre – Motor test cihazı

2 veya 4 çeker araçlara uygun cihazımız ile araçlar maksimum hıza çıkarılır ve test edilir. Test sonunda motor durumu hakkında genel kapsamlı bilgi toplanır. Motor gücü, motor torku, tekerlek gücü ve tork ölçümleri yapılır. Kayıp güç değerleri ölçülür ve rapor olarak verilir. 

Bu cihazda bizim farkımız Italyan lisanslı orijinal yazılım kullanmak, 38-40 mm kalınlığında 190-200 Kg ağırlığında  ve 15 kgm2 atalet değerli merdaneler kullanmamızdır. Dolayısıyla 535 beygir gücüne kadar olan tüm araçlarda kesinlikle doğru ölçümler yapmayı garanti ediyoruz.


CİHAZIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Maximum güç : 400KW / 535 hp
Maximum hız : 300Km/h
Maximum tork : 750/1500Nm
Merdane kalınlığı : 38 – 40 mm
Merdane ağırlığı : 190 – 200 Kg
Atalet değeri : 15 kgm2
Eleltriksel güç : 1 kW
Teker arası mesafe : 2 -> 3m

 

Fren, Amortisör, Yana Kayma Cihazı

Araçların frenleri, amortisörleri ve rot sistemleri hakkında kapsamlı testler yapılır. Sağ-sol frenleme güçleri,  frenleme farkları, toplam fren verimliliği, sağ-sol amostisör değerleri ve aracın sağa-sola kayma değerleri  ölçülür. Balata ve disk sıkışıklıkları, diskteki yalpalanmaları ve titremeler ölçülür.

Fren test cihazlarımızda 5.5 kW, amortisör test cihazlarında 3 kW motor ve 2 tonluk 4 adet yük ölçme ünitesi ve 1 m uzunluğunda yana kayma plakası kullandığımız için Iveco, Isuzu ve Mitsubishi gibi hafif ticari araçlar dahil yaptığımız tüm ölçüm sonuçları, araç muayene istasyonları ile bire bir aynı çıkmaktadır. 


CİHAZLARIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Çalışma Voltajı : 3 faz 380 V + 1 faz 220 V AC
Çekilen güç : max 18 kW
Motor gücü : 2 x 5.5 kW
Ölçüm aralığı : 8 kN
Max araç ağırlığı : 7.5 ton
Min lastik iz genişliği : 800 mm
Max lastik iz genişliği : 2200 mm

Boya Kontrol ve Arıza Tespit

Boya kontrol cihazımız, araçlarda boya olup olmadığını kontrol eder. Bu cihaz ile hem alüminyum hemde çelik yüzeylerde boya kontrolü yapılabilir. Sonuçlar bilgisayara Bluetooth ile aktarılır. Verilen raporlarda araç üzerinden alınan ölçüm değerleri ve ölçüm yerleri gösterilir.

Elektronik arıza tespit cihazı ile Araçların daha önce motor, şanzuman vs gibi elektronik aksamlarında arıza olup olmadığı kontrol edilir. Beyin hafızasında arıza kaydı bulunup bulunmadığına bakılır.  Bazı araçlarda orjinal km değerinin değişip değişmediği kontrol edilebilir.

Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz
Oto Ekspertiz

Eğer biraz daha gelişmiş bir sistem kurmayı düşünürseniz, o zaman da aracı tekerlekler arasından kaldıran lift, veya direk tekerleklerden kaldıran lift ve hatta ön tarafında boşluk tespit sistemi olan lift dahi alabilirsiniz.Bu cihazları başlangıçta alabileceğiniz gibi, ekonomik model ile başlayıp daha sonra da almanız mümkündür.

Lift hariç tüm cihazlar ölçüm yaparak yazılı olarak rapor verir ancak lift sadece aracın altını gösle kontrol etmek için olup, yazılı rapor vermek mümkün değildir.

Firmamız cihazların kurulacağı yerde keşif yaparak yerleşim projesi hazırlamakta, montaj ve  kurulumu gerçekleştirmektedir. Cihazlar kurulduktan sonra sizin servisinizde gerekli süre eğitim verilerek, elemanlarınıza işlemlerin nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Servise gelen aracın, alıcının ve satıcının bilgileri (istenirse) bir Tablet vasıtasıya servis girişinde alınıyor ve bu bilgiler ana bilgisayara kablosuz olarak gönderiliyor.

Veya bu bilgiler cihazlarla birlikte verilen bilgisayar programı ile araç bilgileri, alıcı bilgileri ve satıcı bilgileri bilgisayara giriliyor, istenirse araç fotoğrafı çekiliyor ve yapılan  tüm ölçümler hem test bilgisayarında hemde server üzerindeki bilgisayarDa saklanmaktadır.

Boya ölçüm cihazımız piyasadaki modellerden farklı olarak Bluetooth sistemi ile ve Tablet bağlantısıyla çalışıyor. Araç ekspertiz işleminde boya kaporta ölçümü yaparken ölçüm cihazını ve tableti elinize alıyor, tablet üzerinde ölçüm yapacağınız bölgeyi seçerek ölçümlere başlıyorsunuz. Yaptığınız ölçümler seçilen bölge üzerine yazılıyor. Tüm ölçümler bittiğinde ise, sonuçlar ana bilgisayara kablosuz olarak gönderiliyor ve kağıda tüm ölçüm bilgileri ile birlikte yazılıyor. Sonuç olarak alıcı veya satıcıya yapmış olduğunuz tüm ölçüm sonuçlarını rakamsal olarak verebiliyorsunuz.

Aynı şekilde araç kontrolü sırasında görülen eksik ve aksaklıklar yine (istenirse) Tablet  üzerinde işaretleniyor ve ana bilgisayara kablosuz olarak gönderiliyor.

Sonuçta tüm bilgiler toparlanıp bir rapor haline getirilerek alıcı veya satıcıya teslim ediliyor.

Oto ekspertiz ve diğer adı ile Computest cihazları ikinci el araç alım-satımında, araçların o andaki durumunu tespit etmek için gerekli araç ekspertiz işlemlerinde kullanılır.

Oto Ekspertiz sisteminin kurulabilmesi için gerekli olan alan, iki aracın arka arkaya gireceği kadar, yani 4 x 12 m ebatlarında bir yerdir. Ancak TSE tarafından cihazların kurulacağı kapalı alan 70 m2 olarak istenmektedir.

Oto ekspertiz amaçlı kullanılan cihazlardan Fren test cihazını aynı zamanda, araç muayene istasyonuna hazırlık amaçlı da kullanabilirsiniz.

Cihazları zemine gömerek montaj yapmak en iyisidir ancak bu mümkün değilse yani alt kat bodrum ise, cihazların rampalı montajı da mümkündür.

Oto Ekspertiz servisi açmak için herhangi bir özel belge gerekmez. İş yeri açma ruhsatı ile TSE ye müracaat edilerek TS13805 belge si almakyeterlidir. 

KOSGEB girişimci kurslarına katılıp, girişimci belgesi almış müşterilerimize yardımcı oluyoruz.  (Eğer o tarihte KOSGEB tarafından destek veriliyorsa)

Cihazlarımız 2 yıl garantilidir CE ve ISO belgesine sahiptir. Ancak bizimle bayilik yapan müşterilerimize 10 yıl garanti veriyoruz.Bu süre içerisinde cihazların tüm bakım, onarım, yedek parça ve kalibrasyon hizmetleri firmamız tarafından karşılanmaktadır.

ZEMİNE GÖMÜLÜ MONTAJ

Computest oto ekspertiz

ZEMİN ÜSTÜ RAMPALI MONTAJ

Cihazlar

Cihazlar yukarıdaki resmimlerde görüleceği gibi uzunlamasına tek bir hat yerine, lift yan tarafa konularak iki hat olarak ta montaj yapılabilir. 

Daha Fazla detay için www.computest.com.tr   ve www.mates.com.tr sayfalarına bakabilirsiniz.