Çok Sorulan Sorular

 • 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren 2. el araç alım satımında ekspertiz yapmak zorunlu olacak. Ekspertiz raporu olmadan noterler satış yapmayacak.

 • TSE den TS13805 HYB Belgesi almak gerekir

 • Cihazların TSE kalibrasyonlarından geçmesi gerekir

  İş yerinin yaklaşık 90-100 m2 olması gerekir

  En az 2 eleman çalışması gerekir

  Elemanların Mesleki Yeterlilik belgesi olması gerekir

 • Cihazlarınıza satıcı firmadan kalibrasyon aparatı alacaksınız

  Cihazlarınıza TSE nin istemiş olduğu kalibrasyon programını yükleyeceksiniz

  Cihazlarınızın doğru ölçüm yaptığından emin olacaksınız

  Her şey tamam ise TSE yi kalibrasyona çağıracaksınız

  Kalibrasyon ücreti yaklaşık 3.000 TL olup TSE ye ödenecektir.

 • Meslek Y Okulu belgesi, ustalık belgesi, kalfalık belgesi veya Mesleki yeterlilik belgesi olması gerekir.

  Bir kişi boya veya kaporta konusunda belgeli olacak, diğeri ise mekanik, elektrik veya başka bir konuda belgeli olabilir.

 • Biz kendi bayilerimize MY firmaları ile anlaşarak Ankara, İstanbul, Adana gibi şehirlerde sınav yaptırıp belge aldık

  Sizler bunu bu firmaları kendiniz bulabilir veya cihaz aldığınız firmadan yardım isteyebilirsiniz

 • Ekspertiz, bir nesnenin değerini belirlemek, hasar oranını hesap etmek gibi anlamlara gelmektedir.

  Oto ekspertiz işlemi ise özellikle ikinci el araç alım satımı öncesinde gerçekleştirilmesi gereken son derece önemli bir işlem olup, araçlar üzerinde bir takım testler yaparak, ikinci el aracın hasar ve/veya arıza durumunun tespit edilmesini sağlayan işlemin genel adıdır. Oto ekspertiz işlemi sayesinde, hem alıcının hem de satıcının ekspertizi gerçekleştirilen ikinci el aracın değeri konusunda fikir sahibi olması sağlanır.

  İkinci el araçlarda özellikle alıcı tarafının, aracın hasar ve arıza durumu konusunda doğru bilgilendirilmiş olması hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, satışa konu olacak aracın durumuna dair sözel beyanlarla yetinilmemesi, ileride oluşabilecek maddi ve manevi zararların önüne geçilebilmesi açısından çok önemlidir. Öte yandan oto ekspertiz işlemleri mutlaka güvenilir, kaliteli cihazlarla ve büyük titizlikle gerçekleştirilmelidir

 • Computest, Mates Otomotiv’e ait bir markadır ve Türkiye’de oto ekspertiz büyük ölçüde “Computest” adıyla anılmaktadır. Mates Otomotiv, oto ekspertiz cihazlarının satış, kurulum, eğitim ve servis hizmetlerini Computest markası altında sağlamaktadır.

  Mates Otomotiv, Computest markası altında oto ekspertiz işlemlerinin uluslararası kalite standartlarında gerçekleştirilmesini sağlayan cihazların satış ve servis hizmetlerini sağlamaktadır. Bu nedenle Computest markası, bir yandan üst düzey müşteri memnuniyetini garanti ederken, diğer yandan da araçlarını test ettirmek isteyen oto ekspertiz istasyonu müşterilerine güven sağlamaktadır.

  Computest, Mates Otomotiv’e ait bir marka olduğundan, yalnızca Computest bayisi olan oto ekspertiz istasyonlarına “Computest” markasını kullanma hakkı tanınmaktadır. Mates Otomotiv’in Türkiye genelinde kurmuş olduğu 200’ü aşkın oto ekspertiz istasyonu ile 40’ın üzerinde Computest Oto Ekspertiz istasyonu faal olarak çalışmaktadır. Bayilerimizin listesine ulaşmak için tıklayın

 • Mates Otomotiv, 1987’den bu yana otomobil servis ekipmanları sektöründe hizmet vermektedir. Amacı, müşterilerine her zaman ihtiyaçları olan ve uzun süre, problemsiz kullanabilecekleri, istedikleri zaman servis ve yedek parçasını bulabilecekleri cihazları temin etmektir.

   Mates Otomotiv;

   Corghi, Dimsport, Ecotechnics, Capelec, Spanesi, Tecnomotor gibi firmalar otomotiv test cihazları sektörünün önde gelen, konusunda uzman üretici firmalar ile çalışır.

  • Çalıştığı üretici firmaları değiştirmez ve bu şekilde uzun yıllar boyu satış sonrası yedek parça ve bakım onarım hizmetlerini sunmaya devam eder.
  • Üretici firmalar ile hiçbir aracı olmaksızın çalışır ve bu nedenle müşterilerinin servis ve yedek parça ihtiyaçları kısa süre içinde ve etkin şekilde karşılar.
  • Müşterileriyle ilişkilerini karşılıklı güven ve süreklilik esasına dayandırır.
  • Kısa vadede kar elde etmeyi değil, uzun vadede müşteri memnuniyeti sağlamayı hedefler. Bu sayede Mates Otomotiv müşterileri, ürünlerini uzun yıllar tam performans elde ederek kullanır ve yeni cihaz alımlarında tekrar Firmamızı tercih eder.

  Bu ilkeli yaklaşımı sayesinde Mates Otomotiv, kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin her şehrinde bulunan bütün yetkili ve özel servisler ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından tercih edilmektedir. Firmamız ve sağladığımız hizmetler hakkında müşteri deneyimlerini dinlemek için bulunduğunuz şehirde faaliyet gösteren herhangi bir TOFAŞ, Renault, Honda, Hyundai, Peugot veya Toyota yetkili otomobil bayisine veya otomobil servisine firmamız hakkındaki düşüncelerini sorabilir veya burayı tıklayarak referans listemize ulaşabilirsiniz.

 • Oto Ekspertiz cihazları başlıca dinamometre, fren test, amortisör test, yana kayma, boya ölçüm cihazı, elektronik arıza tespit cihazıdır. Müşterilerimiz dilerse bu pakete araç altı kontrolü için lift de ekleyebilirler.

  Satış ve servis hizmetlerini sağladığımız tüm cihazlarımızda olduğu gibi, oto ekspertiz paketine dahil bütün ürünlerimiz Sanayi Bakanlığı’ndan onaylı Garanti Belgesi ve ISO belgesine sahiptir. Bu pakette yer alan tüm cihazlarımız 2 yıl garantilidir.

 • Oto ekspertiz paketinde altı ayrı cihaz bulunmaktadır. Müşterilerimiz bu ürünleri dilerlerse tek tek, dilerlerse bir paket halinde satın alabilirler

 • Oto Ekspertiz sistemin kurulabilmesi için iki aracın arka arkaya gireceği kadar, 4 x 10 m ebatlarında bir alana ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak önümüzdeki dönemde yürürlüğe girmesi beklenen ve ikinci el araç satışlarından önce oto ekspertiz işleminin gerçekleştirilmesini zorunlu kılacak olan kanun kapsamında, oto ekspertiz istasyonlarının en az 90 m2 olması istenecektir.

 • Oto ekspertiz cihazlarımız zemine sıfır olarak monte edilebildiği gibi,  zemin üstü ve rampalı olarak da kullanılabilmektedir. Bu çerçevede, Firmamız dileyen müşterilerini iş yerlerinde ziyaret ederek keşif yapmakta ve cihazların kurulacağı yere montaj projesi hazırlamaktadır. Bu proje ile cihazların iş yerine yerleşimi 3 boyutlu olarak gösterilmektedir.

 • Mates Otomotiv, oto ekspertiz cihazları satın alan müşterilerinin bir kısmına, bu yönde taleplerinin bulunması ve belli bir takım koşulların sağlanması halinde Computest bayiliği vermektedir. Computest bayisi olan müşteriler, Computest markasını kullanma hakkı elde etmekte ve faaliyetlerini kurumsal bir yapı altında yürütme imkanı kazanmaktadırlar.

  Bayilerimizdeki cihazların Garantisi 10 yıldır.

  Görseller ve tabela için gerekli grafik çalışmaları ücretsiz temin edilir

  Elemanların kıyafetleri ücretsiz verilmektedir.

  Tüm kağıt ve basılı evraklar bayi programından çıkmaktadır.

  Yıl içindeki tüm eğitimler ücretsizdir.

  Oto Ekspertiz yasası çıktığı zaman gerekli tüm izin ve belgeler merkezden toplu olarak alınacaktır.

 • Hayır. Otomotiv servis ekipmanları sektöründe 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Mates Otomotiv, oto ekspertiz cihazlarının yanı sıra, araç muayene cihazları ile otomobil servislerinin ihtiyaç duyduğu tüm ekipmanlarının satış, servis ve kalibrasyon hizmetlerini vermektedir

 • Hayır. Mates Otomotiv yalnızca oto ekspertiz istasyonlarının kurulması için gerekli cihazların satışını ve servis hizmetlerini sağlamakta ve bazı müşterilerine Computest Oto Ekspertiz bayiliği vermektedir.

  Oto ekspertiz işlemi yapan bayilerimizin listesine ulaşmak için burayı tıklayın