Cihaz alırken DİKKAT !

Cihaz alırken nelere dikkat etmelisiniz ?

Ekspertiz yasası çıktığı zaman sıkıntı yaşamamak için, standartlara uygunluk belgelesi, TSE ve CE belgesi olmayan cihazları almamanız tavsiye olunur. 

Oto Ekspertiz cihazlarını alırken ucuz veya pahalı birşekilde cihazınızı alırsınız, parasını verirken bir kere yüreğiniz CIZ eder, ama cihazları problamsiz kullanır ve para kazanırsanız verdiğiniz para artık gözünüze görünmez.

Ama eğer aldığınız cihaz size devamlı problam çıkarırsa, servis aradığınızda gelmezse veya siz aradığınızda “biz artık o marka cihazı satmıyoruz” gibi bir cevap verirse, hergün kahredersiz, birde üstüne üstlük dükkanınızın adı kötüye çıkar.

Bu piyasadaki en büyük sıkıntı, bir konuda canlılık olduğu zaman herkez cihaz satmak için piyasaya çıkıyor, bol bol inernet ve Google reklamı veriyor ve kendilerinin çok iyi olduklarını söylüyor. Aradan bir kaç sene geçip piyasa biraz durgunlaşınca artık o cihazları satmaktan vaz geçiyor ve sattığı cihazlar ortada kalıyor.

Veya bazı firmalar 1-2 sene bir marka cihazı satıyor, daha sonra başka ucuz cihaz bulunca firmayı değiştiriyor ve o cihazı satmaktan vaz geçiyor.

Bir başka sıkıntı ise Almanya, İngiltere veya İtalya’dan ithal etmiş oldukları ncak asıl üretimin ÇİN olduğu cihazları müşterilerine Alman veya İtalyan malı olarak satıyorlar.

O yüzde aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz ;

  1. Cihaz alacağınız firmanın asıl çalışma alanı nedir ?
  2. Uzun yıllardır Otomotiv sektöründe çalışan bir firmamı yoksa Ekspertiz piyasası canlı diye bu işemi girmiş. !
  3. Cihaz alacağınız firmanın Otomobil yetkil servisleri ile çalışmaları var mı, onlar tarafından kabul edilmiş bir firma mı ?
  4. Cihaz alacağınız firma şu ana kadar kaç tane istasyon kurmuş ?
  5. Cihaz alacağınız firma satmış olduğu markaları uzun süreden beri satıyormu, yksa her 2-3 yılda bir sattığı markayı değiştiriyor mu ?
  6. Satın alacağınız cihazlar ciddi bir imalatçı tarafından imal edilen ISO, TUV ve TSE gibi kalite belgesi olan cihazlar mı yoksa merdiven altı imalat cihazlar mı ?
  7. Alacağınız cihazlar gerçekten İtalyan veya Alman malı mı yoksa bu ülkelerden ithal edilen ama ÇİN de yapılan cihazlar mı ?
  8. Çalışacağınız firmanın özellikle servis kadrosunda kaç elamanı var ?